ANGELA DURHAM DISTINGUISHED SERVICE AWARD

The Appalachian Underground Corrosion Short Course's Angela Durham Award was established to honor Angela Durham, the longtime AUCSC Secretary/Treasurer who retired in 2007. The purpose of the award is to recognize an individual for outstanding contributions to the Short Course.

  • 2017 - Mark E. Linville, Dominion Transmission Inc.
  • 2016 - John Otto, Williams Pipeline, Laurel Mountains Midstream
  • 2015 - Royce J. Watts, West Virginia University
  • 2014 - Jim Utley, Denso North America, Inc
  • 2013 - John Block, Southern Cross Pipeline Integrity
  • 2012 - Dan Weibl, EQT Midstream
  • 2011 - Dick Reeves, Tapecoat
  • 2010 - Tom Williams, New England CP
  • 2009 - Dan Fanciullacci, Equitable Gas
  • 2008 - David Cope, Washington Gas
  • 2007 - Angela Durham, WVU

COLONEL GEORGE C. COX OUTSTANDING AWARD

The AUCSC's Colonel George C. Cox Outstanding Award is given in recognition of an individual's public contributions to underground corrosion engineering. Such contributions might consist of a plan, design, program, development, or improvement of a method, apparatus, or material by which the control of underground corrosion is facilitated or made economical. The Award is named for Colonel George C. Cox, a pioneer in the development of AUCSC and in underground corrosion work.

  • 2017 - Richard B. Eckert
  • 2016 - Oliver Moghissi
  • 2015 - Frank J. Ansuini
  • 2014 - Henry Tachick
  • 2013 - Robert Gummow
  • 2012 - John Wagner
  • 2011 - Jeff Didas
  • 2010 - Mehrooz Zamanzadeh
  • 2009 - Neil Thompson
  • 2008 - Kevin Parker
  • 2007 - Michael Szeliga
  • 2006 - Jim Burns
  • 2005 - Keith McGill
  • 2004 - Thomas B. Williams
  • 2003 - Walter J. Young
  • 2002 - Thomas J. Cronen
  • 2001 - Darrel D. Byerley
  • 2000 - William F. Gundaker
  • 1999 - Frank E. Rizzo
  • 1998 - David E. Krause
  • 1997 - N. Dennis Burke
  • 1996 - Kevin C. Garrity
  • 1995 - John B. Vrable
  • 1994 - James B. Bushman
  • 1993 - Dewey E. Miller
  • 1992 - Ted Kennedy, Jr.
  • 1991 - Jack H. Royston
  • 1990 - Edward J. Ondak
  • 1989 - John W. Haught
  • 1988 - Orville W. Zastrow
  • 1987 - Joe F. Tatum
  • 1986 - George W. Kurr
  • 1985 - William T. Bryan
  • 1984 - Charles C. Stoneking
  • 1983 - Richard B. Diffenderfer
  • 1982 - William R. Lambert
  • 1981 - Richard L. Seifert
  • 1980 - Harry E. Kroon
  • 1979 - George F. Orr
  • 1978 - John H. Fitzgerald III
  • 1977 - Bernard Husock
  • 1976 - D. A. Tefankjian
  • 1975 - E.K. Benson
  • 1974 - L.S. Van Delinder
  • 1973 - A.W. Sam Peabody
  • 1972 - Art Erickson
  • 1971 - Frank E. Costanzo
  • 1970 - M.C. Miller

SAM PEABODY OUTSTANDING STUDENT AWARD

The Sam Peabody Outstanding Student Award is given in recognition of a student’s accomplishments at AUCSC. To be eligible for this award, a candidate must have accumulated the highest combined total scores on the AUCSC Basic, Intermediate, and Advanced tests during the preceding three Short Courses.

  • 2016- Tyler Conley, Markwest Energy Partners
  • 2015- Brian Crawford, National Fuel
  • 2014- Thomas Upshaw, Washington Gas
  • 2013- Michael Grafton, Peoples Gas, and Scott Williams, National Fuel
  • 2012- Jason Ferguson, Consumers Energy
  • 2011- Randy Buitendorp, Consumers Energy, David Goad, Mountaineer Gas Company and Mark Hall, Columbia Gas of Ohio
  • 2010- Dan Ilich, Equitable Gas
  • 2009- Tim Reeves, Conoco Phillips
  • 2008- Lewis Davis, Columbia Gas Transmission
  • 2007- Richard (Dickey) Scott, Corrpro
  • 2006- Eric Lamain, Region of Durham, Canada
  • 2005- James J. Kulczyk, National Fuel Gas Company
  • 2004- John Soncrant, Columbia Gas of Ohio, Inc.
  • 2003- Dave Bleicher, Consumers Energy and Steven D. Horvath,NYSEG
  • 2002- Brad Stuck, Columbia Gas of Kentucky
  • 2001- John Harvey, West View Water Authority
  • 2000- Dean Parsons, MSES Consultants, Inc.
  • 1999- Thomas E. Ricci, NYSEG
  • 1998- Timothy Jenkins, Columbia Gas of Ohio and Roxanne Peskeym, Consumers Energy
  • 1997- Allan C. Ulrick and Cheryl Sheaks, West Ohio Gas Division
  • 1996- Edward Post, Jr., NYSEG
  • 1995- Harold Dougherty, Virginia Natural Gas
  • 1994- Craig Carte, Columbia Gas Transmission Corp.
  • 1993- Duane Browning, CNG Transmission Corp.
  • 1992- Timothy Whitesell, Commonwealth Gas Services
  • 1991- Kurt Schweitzer, Buckeye Pipe Line Company
  • 1990- Mark Linville, CNG Transmission Corp.
  • 1989- William B. Shukis, Colonial Pipeline Co.
  • 1988- Mickey Dietz, Columbia Gas Transmission Corp.
  • 1987- Richard Allen Lewis, Washington Suburban Sanitary Commission
  • 1986- James W. Webb, Columbia Gas Transmission Corp.
  • 1985- Jeannine Mongeau Geiger, (employer unknown)